Sevgililer Gününün Anlamı

Sevgililer Gününün Anlamı
13 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 1.809 kez okundu.

Her yıl Şubat ayının 14′ ünde Sevgililer Günü’ nü kutluyoruz. Peki Sevgililer günün ne anlama geldiğini ve ne için kutladığımızı biliyor muyuz?

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü bizde de olduğu gibi birçok ülkede kutlanan özel gündür. Sevgililer gününün kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına göre, Valentine ismindeki bir din adamının adına itaf edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenledir ki, bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak da bilinmektedir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılmaktadır.

Günümüzde, artık bir çok toplumda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tabi ki bu nedenle her yıl 14 Şubat’ ta hediye piyasası da hareketlenmektedir.

 

Peki ama Aziz Valentin’in hikayesi nedir?
İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi belirlediği katı kuralları ile zalimce yönetirdi. Fakat imparatorun en büyük sorunu, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Bu durumun tek sebebiydi AŞK. Romalı erkekler eşlerini, sevgililerini bırakıp savaşa gitmek istemiyordu. Bu sebeple imparator Claudius, Roma’da tüm nişân ve evlilikleri yasakladı.

Aziz Valentine, Claudius zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Papaz arkadaşı Aziz Marius ile birlikte, Claudius’un yasağına karşın, çiftleri gizlice evlendirmeyi sürdürdü. İmparator bu durumu öğrendi ve Aziz Valentine tutuklandı.

Cezası, sopa ile dövülerek öldürülmek oldu. MS 270’in 14 Şubat günü, Hıristiyan şehitliğine gömüldü. Bu olaydan 226 yıl sonra, 496’da Papa Gelasius, Aziz Valentine’i onurlandırmak için Şubat 14’ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Şubat 14 sevgililerin, âşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldığı bir gün haline geldi. Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle de anılmaya başlandı.

Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan sonra Amerika ’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Artık dünyada günler öncesinden her yer kırmızı kalpler ile, güller ile donatılmaya başladı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git