Saç Sağlığınız İçin Bunları Yapmayın

Saç Sağlığınız İçin Bunları Yapmayın
22 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.453 kez okundu.

Işıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak sandığınız kadar zor değil. Saç sağlığınız için saçlarınızı yıpratan bu 8 hatadan uzak durarak saçlarınızı onarmak için harekete geçebilirsiniz.

Kimi zaman bile bile kimi zaman da habersizce saçlarımızı yıpratan etkenlere maruz kalırız. Daha sağlıklı ve ışıl ışıl saçlar için bu 8 hatadan kaçınarak yıpranan saçlarınızı onarmak için harekete geçebilirsiniz.

1. Düzenli olarak kimyasal kullanmak

Saç boyasından renk açıcılara, beyaz sabundan hepsi bir arada şampuan ve kremlere kadar pek çok kimyasal, sadece saçlarınıza değil, saç derinize ve yeni çıkacak saçlarınıza da zarar verir. Mümkün olduğunda doğal boyalar ve temizleyiciler kullanmak saçtaki yıpranmayı azaltacaktır.

2. Sık sık ısıya maruz bırakmak

Sık sık yüksek ısı ile kurutmak, düzleştirici ve maşa kullanmak, saçı yakar ve saçı uçlarından diplerine kadar kırar. Bir süre sonra iyice yıpranan saçta kopmalar ve dökülmeler başladığından saç iyice güçsüzleşir.

3. Çok sıcak su ile yıkamak

Saçı sıcak su ile yıkamak saç derisine zarar verir. Yıpranan saç derisine yanmalar, yağlanmalar ve kepek oluşumu başlar. Bu nedenle saçı soğuğa yakın ılık su ile yıkamak, saç derisinin canlanmasında büyük rol oynar.

4. Islakken sertçe taramak

Islak saç kuru saça oranla daha hassastır. Bu nedenle ıslak saçı, özellikle de sert bir şekilde taramak saçı kırar, uçlarının çatallaşmasına yol açar. Ayrıca ıslakken taranan saç, daha çok dökülür.

5. Saç ıslakken dışarı çıkmak

Islak saç havadaki tozu, kiri, nemi doğrudan içine çekip saç derisine hapseder. Bunun sonucunda kepek oluşumu da meydana gelir, saç derisinde alerjik reaksiyonlar da görülebilir.

6. Saç kesimini ihmal etmek

Belirli dönemlerde yapılan saç kesimleri, saçın canlanmasında oldukça etkilidir. Aylar hatta yıllar boyunca kesilmeyen saçlarda oluşan kırıklar yok edilemediğinden saçların uçlarından saç derisine kadar uzanabilir, kendini yenileyemediği için yanıp kopabilir.

7. Lastik veya metal toka ile sıkıca toplamak

Lastik ya da metal toka saçı sıkıca sarar ve bu esnada saçı kopartır. Özellikle sıkıca, lastikle toplanan saçlar, zamanla kendi doğal şeklini kaybeder daha cansız hale gelir. Bu nedenle pamuklu ve kumaş yüzeyli tokalar tercih edilmeli, saç mümkün olduğunca gevşek toplanmalıdır.

8. Dipten uca krem sürmek

Saç kremleri, karışık saçların kolayca taranması için size yardımcı olur. Ancak kimyasal içerikleri nedeniyle sadece saçların ucuna sürülmelidir. Saç diplerine uygulanan saç kremi saç dökülmesini artırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git