Saç Bakımında Doğrular ve Yanlışlar

Saç Bakımında Doğrular ve Yanlışlar
13 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 1.752 kez okundu.

“Bol miktarda köpük işe yaradığı anlamına gelir.”
YANLIŞ
Bol köpüklü bir şampuan, saçlarda daha temiz bir sonuç verir. Değil mi? Tam olarak değil. Köpürme, şampuanın içeriğinde bulunan sürfaktan maddesinin hava ile teması sonucu tonlarca minik baloncuk yaratması ile gerçekleşir. İdeal olarak, saçlarınızı ve kafa derinizi kayganlaştıracak kadar köpük saçlarınızı temizlemeye yetecektir.

“Saç köklerinde oluşan kir tabakasının üstesinden gelmek için arındırıcı ürün kullanmalı.”
KISMEN DOĞRU
Briyantin, saç köpüğü ya da jel gibi şekillendirme ürünleri kullanıyor olsanız bile, düzenli şampuan kullanımı saçlarınızda biriken kalıntıları ortadan kaldırır. Yine de bir arındırıcı ürüne gereksinim duyuyorsanız, bu ürünleri haftada bir kereden fazla kullanmayın. Ağır kimyasallar içeren bu temizleyiciler, tabakanın oluşumunu engellerken saçın üst derisine zarar verebilir.

“Her gün yıkama saçlar için kötü olabilir.”
TAMAMEN YANLIŞ
Günlük yıkama güvenli ve sağlıklıdır. Eğer yağlı saç tipine sahipseniz, her gün yıkamanız uygun olacaktır. Fakat yağlı saçları olanlar bile nazik formüle (shea yağı ve pantenol ya da silikon gibi nemlendirici içerikli) sahip ürünler kullanmalı. Kalın telli ya da kuru saç tipine sahip kişiler daha dikkatli ve sık yıkamaya gereksinim duyabilir. Ne tipte saça sahip olduğunuz önemli değil, saç tellerinizi sert formüllü ürünlerden uzak tuttuğunuz sürece, düzenli şampuanlamanızda bir sakınca yoktur.

“İyi sonuç için, saç kremine devam.”
DOĞRU
Ayrı bir saç kremi kullanmak, içeriği ile saç tellerinizi nemlendirip koruyacaktır. Eğer yağlı saç tipine sahipseniz, ufak bir miktar saç kremini yalnızca saç uçlarına uygulayın.

“Bir süre sonra, saçlarınız kullandığınız şampuana alışmaya başlar. Ara sıra yeni bir markaya ihtiyaç duymamızın nedeni de budur.”
YANLIŞ
Saçlar ölüdür. Dolayısıyla herhangi bir şeye alışmaları mümkün olamaz. Saçlarınızın yeni bir formülden nasıl etkilendiği ise tamamen sizin algınıza kalmış. Yani eğer şampuanınızdan memnunsanız, onu değiştirmeniz için hiçbir neden yok.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git