Peyniri Nasıl Saklayacağınızı Biliyor Musunuz?

Peyniri Nasıl Saklayacağınızı Biliyor Musunuz?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.598 kez okundu.

Günün belirli saatlerinde özellikle kahvaltıda, beş çaylarında sofralarımızı süsleyen, zaman zaman yemeklerimizde kullandığımızda lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda nasıl saklanacağını biliyor musunuz?

Evimizin vazgeçilmezi peynirin besleyicilik ve lezzet özelliklerini kaybetmeden saklanmasının satın alma ile başladığını belirten uzmanlar, peynir çeşitlerinin saklama koşullarının birbirinden farklı olduğuna dikkat çekiyorlar. +2/4 derecede, ışıksız  bir ortamda ve mümkünse buzdolabında saklanması gerektiğini özellikle belirtiyorlar.

Protein, kalsiyum,  A, B, D, E vitaminlerini içeren zengin besin kaynağımız olan peyniri uygun koşullarda saklamak, vitamin ve besin değeri açısından büyük önem taşıyor. Unutmayın, peynirinizin besin değerinin düşmesini istemiyorsanız satın alma işleminden itibaren dikkatle koruyun.

Peynir saklama satın almada başlar

Peynir alırken öncelikle son tüketim tarihine dikkat etmelisiniz. Son tüketim tarihi geçmiş hiçbir yiyeceği satın almayınız. Eğer alacağınız peynirin son tüketim tarihi yakın bir tarih ise onu tercih etmeyin. Çünkü hemen tüketemeyecekseniz, son tüketim tarihi yaklaşmış ürünleri uzun süre saklayamazsınız. Ambalajına dikkat edin. Deforme olmuş, yırtık oluşmuş ve delinmiş ambalajlı peynir ürünlerini almayın. Özellikle renginin değişmemiş olmamasına dikkat edin.

Buzdolabında saklayın, sofrada bekletilmiş peyniri ambalaj içindeki peynire tekrar karıştırmayın

Peynirin, özellikle +2/4 C de, ışıksız ortamda yani buzdolabında saklanması gerekiyor. Peyniri hemen tüketmeyecekseniz kendi ambalajında saklayın. Sofraya yiyeceğimiz kadar peynir çıkarmaya dikkat ediniz. Ambalajı açıldıktan sonra mutlaka saklama kabında veya ambalaj malzemelerine sarılarak korunmalıdır. Aksi takdirde peynir nemini kaybediyor, aroması ve lezzeti azalıyor.

Oda sıcaklığında, sofrada, tezgâhta bekletilmiş peynir, ambalajı içindeki buzdolabındaki peynirin içine tekrar katılmamalıdır. Salamura suyu içinde satılan peynirler, başka bir kapalı ambalaj içinde kendi salamura suyu eklenerek ayrı muhafaza edilmelidir.

Salamura suyu en doğal koruma yöntemidir, tıpkı turşularımızı hep kendi salamura suyunda tuttuğumuz gibi taze peynirlerde tuzun doğal koruyuculuğundan faydalanmak üzere kendi salamura suyunda saklanmalıdır

Hangi peyniri nasıl saklamalısınız?

Beyaz peynir, ambalajı açıldıktan sonra salamura suyu denen içme suyuna yemek tuzu ilavesiyle yapılmış sıvının içinde uzun zaman besin değerleri ve lezzetini kaybetmeksizin saklanabilir. Böylece peynirin olgunlaşma süreci de devam eder.

Özellikle beyaz peynir ve türevleri oksijenden uzak tutulmalıdır. Beyaz peynir türevi peynirler salamura suyunun içinde saklanmalıdır. Beyaz peyniri keserken bıçağı ıslatmanız düzgün kesmenize yardımcı olur.

Kızartma peynirleri (Antep, Urfa ve Hellim peyniri gibi) tüketilmeden önce 15-20 dakika suda bekletilirse içerdiği tuz gider ve gerçek lezzeti ortaya çıkar. Beyaz peynir, Burgu ve Topi dışındaki peynirler yıkanmaz, su ile temas peynirin lezzet ve aromasının kaybolmasına yol açar. Peynirler derin dondurucuda muhafaza edilmemelidir. Oda sıcaklığında bekletilmemelidir.

Kaşar peynirlerini streç film ile sarmak kaşar peyniri ile streç film arasında oluşacak nemi arttıracağı için kaşar peyniri küflenebilir. Peynir dilimlere ayrılmadan saklanmalıdır, böylece dış ortamla teması en aza indirilebilir. Kaşar peyniri ve türevleri rutubetten uzak ortamlarda saklanmalıdır.

Krem peynirler kapağı kapalı ve mümkün olduğunca kendi ambalajı içinde saklanmalıdır. Paket açılıp yeneceği kadar servis edilmeli ve devamlı kapağı kapalı olarak buzdolabında saklanmalıdır.

Örgü peynir açıldıktan sonra hava almaz bir kap içine konulmalıdır.

Burgu Peynir tamamen kendi salamura suyunun içinde saklanmalıdır. İhtiyaç kadar alındıktan sonra kalan kısmı ambalajı içinde ve kendi suyu ile muhafaza edilmelidir. Bu şekilde hem ürün su kaybederek kurumayacak ve burgu peynir kısa sürede bozulmasının önüne geçilmiş olacaktır.

Sürmeli Peynir, ürünün hava ile teması kesilmiş şekilde kendi suyunda kendi ambalajında muhafaza edilmelidir. Eğer içindeki su yetmez ise, içme suyu ilave edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git