ORGANİK SAÇ BAKIMININ ÖNEMİ

ORGANİK SAÇ BAKIMININ ÖNEMİ
28 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 15.255 kez okundu.

Deri yoluyla aldığımız kimyasal maddeler alerjen ve tahriş edici reaksiyonlarıyla zaman içerisinde saç dökülmesine, kepeklenmeye, aşırı yağlanmaya, cildin erken yaşlanmasına neden oluyor.

Şampuanımızı seçerken içeriğine dikkatle yaklaşarak uzun vadede yaşam kalitemizi olumsuz etkileyebilecek etkilerden korunmamız mümkün. Bakım ürünleri ve kozmetikler insanların günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tutuyor. Bunlar diş macunlarından başlayarak parfümler, makyaj malzemeleri, deodorantlar, sabunlar, saç bakım ürünleri, duş jelleri, saç boyaları, renkli kozmetikler, çeşitli bakım kremleri olmak üzere günde 15-20 çeşit ürüne ulaşıyor.

İnsanların çoğunluğu, bu ürünlerden kaynaklanan çok az problemle karşılaştığını düşünür. Ancak dermatologlar, endokrinoloji ve onkoloji uzmanları uzun süreli kullanımın hemen veya yıllar sonra ortaya çıkan astım, alerji; cilt, meme, rahim ve yumurtalık kanseri gibi birçok hastalığa neden olabileceğini belirtmekteler. Özellikle kullandığımız cilt ve saç ürünlerinin içerikleri gelecekteki yaşam kalitemizi belirliyor.

Deri yoluyla aldığımız kimyasal maddeler alerjen ve tahriş edici reaksiyonlarıyla zaman içerisinde saç dökülmesine, kepeklenmeye, aşırı yağlanmaya, cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Paraben, petrol türevi renklendirici ve kıvam vericiler de uzun vadede saçlı deri yoluyla bedenimizde toksik birikim yaparak hastalıkların artmasına neden oluyor.

Şampuanlar, içeriğine hiç dikkat etmeden kullandığımız kişisel bakım ürünlerinin başında geliyor. Saç gövdesini parlak ve dolgun göstermek üzere kullanılan silikon ve diğer kimyasalların saçlı deriyi kaplaması sonucunda dökülmenin arttığı, saç köklerinin zayıfladığı yapılan saç analizleriyle de artık biliniyor.

Neden organik hidrosollü şampuan?
Hidrosol, özel damıtma yöntemiyle hazırlanan bitki özsuları ve esansiyel yağlarıdır. Bu yöntemde taze mahsul bitkilerin doğal yapısındaki enzim, vitamin ve mineraller korunur, böylelikle cilde hiçbir yan etki oluşturmadan  saç folikülüne etki eder. Organik hidrosolün içerdiği bitkilerin sahip olduğu organik sertifikaları, uluslararası sertifikasyon firmaları tarafından tarım alanlarında periyodik ve sıkı denetimler yapıldıktan sonra verilir. Organik  sertifikalı bir bitki suni gübre, böcek ilaçları, hormon ve genetiği değiştirilmiş tohum kullanılmadan yetiştirilir, radyasyona maruz kalmadan işlenir.

Organik sertifikalı hidrosolün saç dökülmesine karşı etkisi
Saçlarımızın sağlığına tekrar kavuşabilmesi için bitkilerin organik ve taze mahsul olması çok önemli. Sertifikalı organik bitkiler saç köklerimize en doğal bakımı yaparken içerdikleri bileşenlerle saç folikülünün yeniden  canlanmasını sağlıyor. Hamilelik döneminde ciltte ve saçta yaşanan canlılık ve parlaklık doğum sonrasında yerini cansız ve kuru bir cilde ve saç dökülmelerine bırakmaya hazırlanır. Hormon dengesizliğinin yol açtığı bu değişim karşısında birçok kadın doğal olarak telaşa kapılır. Aslında organik hidrosollü şampuanın vakit geçirmeden kullanılmasıyla dökülme kısa sürede durur.

Erkek dökülmesi daha ziyade sebum salgılanması ve hormonal etkilerle farklı bir yapıya sahiptir. Tam organik hidrosolün içerdiği bitkiler saçlı derinin yağ dengesini ayarlar, kan dolaşımını hızlandırır. Zayıflamış ve incelmiş  saç kökü kalınlaşarak yeni saç oluşumuna ortam hazırlanır. Organik hidrosolün içerdiği bitkiler ve etkileri Organik hidrosollü şampuanın içerdiği bitkiler dökülme, aşırı yağlanma, kepeklenme, pullanma, kaşıntı gibi sorunların giderilmesi için özel olarak formüle ediliyor.

Biberiye: Kan dolaşımını hızlandırır, saç köklerini besler, dökülme ve yağlanmayı azaltır.
Lavanta: Saçlı deriyi iyileştirici ve dezenfekte edicidir, yağlanmayı dengeler. Sedef, egzama gibi deri hastalıklarında etkilidir.
Isırgan: Saç dökülmesini ve kepeklenmeyi azaltır, saça canlılık ve parlaklık kazandırır. Egzama, sedef gibi deri hastalıklarını tedavi eder.
Defne: Antiseptiktir. Özellikle saçlı derideki dökülme, kepeklenme, mantar gibi sorunlarda etkilidir.
Portakal Yağı: Ascorbic acid (C vitamini) açısından zengindir. Kan dolaşımını hızlandırır. Antiseptik etkilidir. Derideki yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur.
Kekik: Antiseptik etkilidir. Yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Saçın yağ dengesini ayarlar. Dökülme ve kepeği azaltır.

Her boya yaptırdığımızda saç gövdemizi yıprattığımızı aklımızdan çıkarmayalım. Her sigara yaktığımızda veya dumanına maruz kaldığımızda kılcal damarlarımız bir süre daralarak özellikle cildimizin ve saç foliküllerimizin daha az beslenmesine neden olur. Plaza stresi, işyeri ve özel hayat ile ilgili problemler bazen saçımızın tutam tutam dökülmesine, saçlı derimizde kızarıklara, kaşıntılara, kepek, egzama türü döküntülere kadar saç sağlığımızı etkileyebiliyor. Açık havada yaptığımız her egzersizin, aldığımız her hormonsuz, ilaçsız doğal veya organik besinin, bol içtiğimiz suyun saçlarımıza da çok faydası olduğunu unutmayalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git