Mutfak İçin 5 Küçük Sır

Mutfak İçin 5 Küçük Sır
20 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.090 kez okundu.

Mutfakta iyi değil misiniz? Mutfakta muhteşem işler çıkarmak için illaki usta bir aşçı olmanıza gerek yok. Bilmeniz gereken birkaç küçük püf noktası sayesinde yemekleriniz her zamankinden daha lezzetli olacak. İşte bu küçük mutfak sırları…

1.Tarifi Anlamak:

Mutfağa yeni adımlar tariflerden yola çıkarak yemek yaparlar. Yemek yapma esnasında şimdi ne yapacaktım, sıra hangisinde gibi sorularla strese girebilir ya da malzemesinin eksik olduğunu geç farkına varabilirler. Bunlar gibi ufak tefek sorunların yaptığınız yemeğinizi mahvetmemesi için tarifi önceden iyice okuyup, anladığınızdan emin olun ve gerekli malzemelerin hepsini elinizin altında hazır edin. Malzemelerin hepsi gözünüzün önünde olduktan sonra yemek yapmaya başlayın.

2. Sıcaklık

Günlük işlerimizin yanında mutfağa çok fazla zamanımızın kalmadığı aşikar. Bu nedenle mutfakta en sık yapılan hatalardan biri de tariflerde belirttiği gibi tavanın, tencerenin ya da fırının belirtilen sıcaklıkta önceden ısıtılmadan yemek yapmaya başlanmasıdır. Fırının yada tavanın önceden ısıtılması yiyeceklerin suyunu bırakmaması ve daha lezzetli olmasını sağlar. Bu kuralı asla atlamayın.

3. Sabırsızlık

Gerek mutfak konusunda yeni olmaktan gerekse gerçekten tez canlı olup bir an önce yemeğin pişmesini istemekten dolayı yapılan bazı hatalar var. Bu kişiler yemeği ya yemeği sürekli karıştırırlar yada yanacakmış gibi hissedip altını üstüne çeviriler. Yemeğinizi yaparken tabi ki başından ayrılmayın fakat yemeği sürekli kurcalamanız hem pişme süresini uzatacak, hem de yemeğin renk ve şekil gibi özelliklerini kaybetmesine neden olacaktır.

4. Tatmaktan Çekinmeyin

Yemeğin hazırlanma aşamalarında tadına bakmaktan çekinmeyin. Hazırlık aşamasında müdahalede bulunmak, piştikten sonrakine göre çok kolay olacaktır. Zaten örneğin yemek piştikten sonra tuzu eklemek pişerken eklenen tuz gibi lezzet vermeyecektir. Ya da yemeğiniz pişti ama hiç suyu kalmamış. Biraz daha su ekleyip pişirmek yemeğinizin tadını kaçıracaktır.

5. Yenilikçi Olmak

Seçtiğiniz tarifi illaki bire bir yapmanız şart değil. Kendi damak tadınıza göre eklemeler yapmaktan çekinmeyin. Ya da tadını zaten sevmediğiniz bir malzeme varsa tariften çıkarmaktan çekinmeyin. Bir bakmışınız ortaya yepyeni bir yemek çıkmış. Bu da sizin sırrınız olur…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git