‘İdrar kaçırma’ problemine dikkat!

‘İdrar kaçırma’  problemine dikkat!
26 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 453 kez okundu.

Çocuklarda ‘uyku sırasında istemsiz idrar kaçırma’ sorunu ve bu sorunun tedavisinde ailelerin nelere dikkat etmeleri konularında Hürriyet Ankara’ya konuşan Doç. Dr. Pınar Işık Ağras, şunları söyledi:

“Enürezis de denilen çocuklarda yatak ıslatma sorunu, beş yaşından büyük çocukların uyku sırasında, haftada bir veya ikiden daha fazla istem dışı idrar kaçırması olarak tanımlanıyor. Bazı çocuklar gündüz uyanıkken de idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları, mesane ile ilgili problemler, çocukluk çağı diyabeti gibi tedavi edilmesi gereken birçok hastalık, çocuklardaki istemsiz idrar kaçırma sorununun altında yatan temel neden olabiliyor. Rahatsızlığın geç kalmadan teşhis ve tedavi edilmesi için vakit kaybetmeden doktora başvurulması büyük önem taşıyor. Pek çok ailenin sorunu psikolojik görmesi, bu rahatsızlığın altında yatan birçok hastalığın teşhis edilmesini güçleştiriyor. Uyku sırasında istemsiz idrar kaçırma sorunu yaşayan çocukların çoğunun ailelerinde de idrar kaçırma öyküsü olduğu görülüyor.

Bu sorunu yaşayan çocuklar, uyku sırasında mesane doluluğunu hissedemiyor, bu nedenle de tuvalete gitmek için uyanmıyor. Bu sorunu yaşayan ailelerin merak ettikleri bir diğer konu, sorunun psikolojik kaynaklı olup olmadığı. Yapılan araştırmalar, psikolojik etkilerin bu sorunun nedeni olmaktan ziyade sonucu olduğunu ortaya koyuyor.

Ağras, aileleri ise şöyle uyarıyor: “Gece yatak ıslatma sorunuyla doktora götürülen çocuğa gerekli tetkikler yapılıp altta yatan başka bir hastalık olmadığından emin olunduktan sonra tedaviye geçilir. Rahatsızlığın tek bir ilaçla tedavi edilmesi mümkün değil. Tedavinin başarıyla sonuçlanması için ailelerin dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

* Çocuğun utanç ve suçluluk duygusunu yenerek bu sorundan kurtulmak istemesi ve tedaviye katılması sağlanmalı.

* Sorunun neden kaynaklandığı ve tedavisinin nasıl olacağı yaşına göre çocuğun anlayabileceği şekilde mutlaka kendisine de anlatılmalı.

* Tedavi öncesinde ya da sırasında çocuk bu sorun nedeniyle asla cezalandırılmamalı. Düzelme konusunda attığı her adım ödüllendirilmeli.

* Tedavide öncelikle gündüz tuvalete gitme alışkanlığı düzenlenmeli.

* İdrar tutma alışkanlığı kırılmalı ve mesanenin düzenli olarak boşaltılması sağlanmalı.

* Gece uyanmalarını azaltmak için uyku öncesi sıvı tüketimi kısıtlanmalı.”

İdrar kaçırma sorununun tedavisinde, günümüzde en sık kullanılan yöntemin ‘alarm tedavisi’ olduğunu belirten Doç. Dr. Ağras, “Çocuğun gece mesane doluluğu hissi ile uyanmayı öğrenmesini sağlanıyor. Hastanın bu tedavi ile en az 3-6 ay izlenmesi ve düzenli kontrollerini yaptırması gerekiyor. Bunun yanı sıra gece idrar miktarını azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılıyor. Çocuk ve ailenin sorunu tam olarak anlamasının ve tedaviye katılmasının sağlanamadığı durumlarda uygulanan tedavi başarısız olmakta ve tedavi kesildiğinde sorun tekrarlanıyor. Bu nedenle gece idrar kaçıran çocuğun tedavisinde deneyimli bir sağlık ekibinin çocuk ve aileye zaman ayırması, gerekli eğitimi vererek çocuğun günlük yaşamında konu ile ilgili davranışları düzenlemesi tedavinin başarısı açısından önemli rol oynuyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git