Günlük Ağrılarınızdan Basit Yöntemlerle Kurtulun

Günlük Ağrılarınızdan Basit Yöntemlerle Kurtulun
17 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 2.114 kez okundu.

Ayak ağrıları; Ayakkabı seçiminize dikkat edin

Ayak, ayak bileği ve dizinizde meydana gelen ağrıların sebebi tercih ettiğiniz ayakkabılar olabilir. Şık görünmek adına yüksek topuklu yada ayağınızı sıkan ayakkabılar giymeniz yaşam konforunuzu oldukça etkilemektedir. Bu ağrılardan kurtulmak için ayağınızı destekleyen ve daha rahat etmenizi sağlayacak ayakkabılar tercih edin.

El ağrıları; Akıllı telefonlar ellerinize zarar verebilir

Yapılan araştırmalara göre son yıllarda özellikle genç insanlarda artrit vakasının artmaya başladığı belirtiliyor. Metin yazma, internet kullanımı ve oyun oynamaya olanak veren akıllı bir telefonunuz var ise ve siz telefonunuzla gereğinden fazla zaman geçiriyorsanız dikkat edin. Gün içerisinde baş parmağınızda hissettiğiniz ağrının sebebi telefonunuzdur. Böyle bir durumda bir müddet telefonunuzu sadece arama yapmak için kullanın. Ellerinizi dinlendirin. Eğer ağrı geçmezse vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Boyun ağrıları; Yanlış oturma pozisyonunda araba kullanmak ağrılarınızı tetikleyebilir

Gün içerisindeki boyun ağrılarının bir çok sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi de yanlış açıyla oturarak araba kullanmaktan kaynaklanır. Koltuğunuz kalkık ise direksiyonu kavramak için ileriye sarkmak zorunda kalabilirsiniz; bu da boyun ağrısına neden olabilir. Bu nedenle direksiyondayken başınızı destekleyen dik bir pozisyonda koltuğa oturun.

Burkulma ve bağ dokusu zedenmeleri; Aktif video oyunları oynarken dikkat edin

İnanamayabilirsiniz ama popüler spor hareketlerini taklit eden video oyunları gerçek spor yaralanmalarına neden olabilir. Eğer vücudunuz aktif olarak spor yapmaya alışkın değilse burkulma ve bağ dokusu zedelenmeleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için oyuna başlamadan önce germe hareketleri yapın.

Tutulma ağrıları; Televizyon izlerken doğru oturmayı öğrenin

Şöyle bir keyif yapalım derken ağrılara davetiye çıkarabiliyoruz. Özellikle uzun süre televizyonun karşısında yanlış pozisyonda yamuk bir şekilde oturuyorsanız ya da sık sık uyuya kalıyorsanız ağrılara hazır olun. Düz kanepede oturup televizyonun çok yüksek olmadığından emin olun.

Baş ağrısı; Peynir baş ağrısına neden olabilir

Baş ağrısının da bir çok nedeni olabileceği gibi aklınıza hiç gelmeyen bir sebepten dolayı başınız ağrıyabilir. Örneğin, peynir sevenlerdenseniz dikkatli olun! Çok sevdiğiniz peynir fazla tüketildiğinde baş ağrısına neden olabilir. Özellikle kaşar, parmesan gibi peynirler ve işlenmiş etler tiramine adı verilen baş ağrısını tetikleyen maddeyi yüksek oranda içerir. Baş ağrınıza beslenmenizin neden olup olmadığını anlamak için bir yiyecek günlüğü tutun. Böylece besinlerden kaynaklanan baş ağrınızı önleyebilirsiniz.

baş ağrısı

Bilek ağrıları; Bebeğinizi doğru kaldırın

Özellikle bilek ve baş parmaklarınızda ağrıya ve şişliğe neden olan ağrılardan kurtulmak için bileklerinizi yormadan bebeğinizi kaldırmayı öğrenin. Bebeğinizin sırt ve kalça altına ellerinizi koyarak kollarınızın güçlü kaslarını kullanarak kaldırın. Bebeğinizi beşiğinden doğru kaldırmayı öğrenmezseniz ağrılarla yaşamayı öğrenmeniz gerekebilir.

Omuz ve sırt ağrıları; Laptop ağır yük haline gelmesin

Eğer yanınızda sürekli notebook taşımak zorundaysanız doğru taşımaya dikkat edin. Çünkü devamlı elde taşınan notebook tenisçi dirseği olarak bilinen rahatsızlığa; omuzda ve sırtta taşımak ise ağrılara sebep olabilir.

Migren ağrıları; Saç şekliniz ağrınızın nedeni olabilir

Migren bir çok sebepten tetiklenebilen bir rahatsızlıktır. Saçlarınızı toplama şekliniz de buna dahil. Eğer sıkı at kuyruğu şeklinde topluyorsanız baş ağrınızın tetiklenmesine neden olabilirsiniz. Migren hastalarının bazıları sıkı bir şapka, saç bandı, topuz, örgü gibi saç toplama yöntemlerine karşı daha duyarlı olabilirler. Bunun için ya saçlarınızı açın ya da rahat şapkalar tercih edin. Tam olarak kanıtlanmamış olsa da güçlü kokuların da migren için tetikleyici bir unsur olduğu düşünülmektedir. Özellikle duman, boya ve yoğun parfümler baş ağrısını artırabilir.

Sırt ağrıları; Uyku alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Yetersiz ve yanlış uyku pozisyonu sırt ağrılarınızın sebebi olabilir. İyi bir uyku pozisyonu için kollarınızın omuz seviyesinin altında olması gerekir. Eğer yan yatmayı tercih ediyorsanız sırtınız ve dizlerinizin arasına yastık yerleştirin; sırt üstü yatmak istiyorsanız boynunuz ve dizlerinizin altına yastık koyabilirsiniz. Bu şekilde hem daha kaliteli bir uyku uyumuş olursunuz, hem de ağrısız bir sabaha uyanırsınız.

sırt ağrısı

Şeker düşmesi; Öğün atlamayın

Mutlaka günde 3 öğün yiyin. Ancak ara öğünler de neredeyse ana öğünler kadar önemlidir. Atladığınız bir öğün kan şekeriniz de dalgalanmaya neden olur. Hatta çok fazla yemekle arası olmayanlardansanız ve çoğu zaman aç olduğunuzu fark etmiyorsanız gereksiz yere büyük bir baş ağrısı çekebilirsiniz. Bunun için gün boyunca düzenli olarak besleyici gıdalar yiyin.

Bel ağrısı; Ağır bir eşyayı doğru pozisyonda kaldırın

Ağır bir eşyayı kaldırmak için doğru yöntemi kullanın. Bütün yükü belinize verip bir kerede kaldırmaya çalışmayın. Dizlerinizi bükerek yani eğilerek yükü eşit oranda paylaştırmaya çalışın.

Bel ve boyun ağrısı; Uzun saatler masa başında çalışmayın

Eğer tüm gün masa başında alışmanızı gerektiren bir işiniz varsa doğru pozisyonda oturmayı öğrenin. Yanlış şekilde oturmak, bel ve boyun ağrılarına neden olabilir. Bunun için monitörünüzü göz seviyenize denk gelecek şekilde yerleştirin. Ayaklarınızın altına hafif bir yükseklikte destek koymanız da faydalı olacaktır.

Baş ağrıları; Göz yorgunluğu ve hava değişimleri baş ağrısını arttırabilir

Eğer baş ağrınız kaşlarınızın arasından başlıyorsa göz yorgunluğunuzdan kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte hava değişiklikleri de baş ağrınızı tetikleyebilir. Özellikle migren sıcaklıklar arttığında daha fazla görülür. bulunduğunuz ortamdaki havayı kontrol edemiyorsanız yaşayabileceğiniz baş ağrısına karşı diğer önlemleri alın. Uykunuzda dişlerinizi sıkıyorsanız güne şiddetli bir baş ve çene ağrısı ile başlayabilirsiniz. Bu ağrılardan kurtulmak için mutlaka diş hekiminize gidin.

Kas ağrıları; Hafta içi yatıp hafta sonu spor yapmayın

Spor yapmak için sadece hafta sonu vaktiniz varsa vücudunuza birden yüklenmeyin. Bu durum sadece kas ağrılarınızın artmasına kaş yapayım derken göz çıkarmaya neden olur. Bunun için spora başlamadan önce mutlaka ısının. 5-10 dakika yürüyüş ya da başka hafif egzersiz ile başlayın.

kas ağrıları

Sırt ağrısı; Kronik sırt ağrınızın nedeni stres olabilir

Bir çok hastalığın ve ağrının nedeni strestir. Eğer sizin de kronik sırt ağrılarınız varsa muhtemelen sırt kaslarınızı sıktığınız için oluşmuş olabilir. Ayrıca stres gerilim tipi baş ağrısı ve çene ağrısına da yol açar. Mümkün olabildiğince hayatınızın her anında stresten uzak kalmaya çalışın. Spor yapın, germe ve kas kuvvetlendirme egzersizlerini yapmayı ihmal etmeyin.

Önem verin; Ağrınızın şiddeti ve şeklini önemseyin

Eğer her zamanki ağrılarınızdan farklı olarak şiddetli baş, boyun, göğüs ağrınız varsa ve bu ağrılara güçsüzlük, uyuşukluk da eşlik ediyorsa mutlaka hekiminize başvurun. Kendinize önem verin…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git