Erken doğumu önlemenin yolu bulundu

Erken doğumu önlemenin yolu bulundu
13 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.935 kez okundu.

Günümüz bilim adamlarının teknolojik gelişmelerin ışığında daha fazla olanak bulmasıyla yeni gelişmeler yaşanıyor. Anne adaylarını ilgilendiren bu gelişmede ise Amerikalı bilim adalarının payı bulunuyor. Anne adaylarının günümüz şartlarında strese bağlı yada çevresel faktörlerden kaynaklanan erken doğum oranı 10 da 1. Erken doğumlarda yani prematüre olarak doğmuş bebeklerin sayısı artma eğiliminde.

Amerikalı bilim adamları ise yaptıkları çalışmalar ile erken doğumu önlemenin yolunu bulduklarını belirtiyorlar. Onlara göre erken doğumun önüne geçmek mümkün. Peki nasıl?

Stanford üniversitesi, tek bir olekülü devre dışı bırakarak doğumun geciktirebileneceğini ve erken doğumların önüne geçebileceğini keşfetti.

Tek bir molekülü devre dışı bırakarak, erken doğum önlenebilir. Rahimin kasılmasını tetikleyen rahim duvarında bulunan kalsiyumdan sorumlu olan bu moleküldevre dışı bırakılıyor.

Yapılan deneylerde bu yolun etkili olduğu belirtilen çalışma ile erken doğumun önüne geçildiği belirtildi.

Not: Dünya Sağlık Örügütü’nün verilerine göre dünyada her yıl 15 milyon bebek prematüre doğuyor. Prematüre doğan bebekler, gelişimini tamamlayamadığı için solunum sorunu, kalp rahatsızlığı, otizm ve astım gibi hastalıklarla dünyaya geliyor ve hayata tutunmaları oldukça zor bir hal alıyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git