En Sağlıklı Seçim: Buharlı Pişirme

En Sağlıklı Seçim: Buharlı Pişirme
22 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 2.026 kez okundu.

Besinler doğru şekilde pişirilmedikleri sürece, ne kadar dengeli tüketilseler de sağlıklı beslenmeye tam anlamıyla katkı sağlayamıyor. Besinlerin lezzetini, kokusunu, rengini ya da dokusunu; kızartma veya haşlama tekniklerine göre daha iyi koruyabilen buharda pişirme yöntemi; günümüzün öne çıkan sağlık trendleri arasında.

Yalnızca doymak için yemiyor, yemek yapmaktan da ayrıca zevk alıyorsanız, piyasadaki ürün çeşitliliğinin yanı sıra, alternatif pişirme teknikleri de ilgi alanınızdadır. Şimdilerde popüleritesi hızla yükselen yöntemlerin başında ise buharlı pişirme geliyor. Yiyeceklerinizi besin değerleri düşmeden ve dokuları zedelemeden buharda pişirerek servis etmek, siz ve aileniz için en sağlıklı seçenekler arasında. Günümüze kadar alışılagelmiş, kızartma ve haşlama gibi yöntemlerin oluşturduğu algıları bir kenara bırakma zamanı geldi.

Yiyeceği, bir kap içinde pişirme yöntemi milattan önceki zamanlara dayanıyor. Geçen zaman içerisinde toplumların kendi gelenek ve göreneklerine çevre koşulları da eklenince, besinleri hazırlama ve pişirme yöntemleri de bölgeden bölgeye değişiklik göstermeye başlamış. Buharda pişirme yönteminin anavatanı ise Çin. Uzakdoğu mutfağında uzun yıllardır tercih edilen bu yöntem neredeyse tüm gıdalar için uygun.

Buhar, besinlerin hücre dokusunu zedelemeden onların içine nüfuz ederek alt katmanlarına kadar ulaşır. Kültürümüzde çok yaygın olan ve uzun yıllardır kullandığımız yöntemlerden de biri olan kavurarak pişirmede ise, yağ ve artan sıcaklık istediğiniz verimi almanıza engel olabilir, çünkü bu işlem sırasında protein denatürasyonu gerçekleşir, yani proteinin yapısı değişir ve işlevini yitirir. Besin yapılarını koruduğu için buharda pişirme besinlerin içerdiği faydadan en üst seviyede  yararlanmanıza olanak sağlar. Bu durum da buharda pişirme yöntemini sağlıklı pişirme listesinde de ilk sıraya taşır.

Buharlı Pişirmenin Avantajları

  • Besinlerin içinde bulunan nişasta, selüloz ve lif yumuşar.
  • Besinlerin nemi ve tazeliği korunur.
  • Bakteri içeriği yok olduğu için yemek güvenli hale gelir.
  • Renk, lezzet ve koku en iyi halini alır.
  • A, C ve E vitaminlerinde en az kayıp yaşanır.
  • Besin değerleri en iyi şekilde korunur.
  • Daha hafif olması, sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için pratik ve iyi bir çözümdür.
  • Yağ alımını en aza indirdiği için vücudunuz için gerekli olan kaliteli yağları tüketmeye yönelirsiniz.
  • Pişirme işlemi için harcadığınız süreyi azaltır.
  • Bağışıklık sistemini hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır ve yüksek kolesterol riskini azaltır.

buharli-pisirme

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git