Doğal Temizlik Ürünleri

Doğal Temizlik Ürünleri
2 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 2.063 kez okundu.

Kimyasal temizleyicilerden biraz da olsa uzaklaşmak istiyorsanız, evde olan malzemelerin temizlikteki kullanım alanları sizi sevindirecektir. Hem pratik, hemde ucuz doğal temizlik ürünleriyle hem daha az yorulacaksınız, hem zamandan kazanacaksınız, hem de kimyasal solumayacaksınız. Herkesin mutfağında bulunan malzemelerle, birçok temizlik ihtiyacınızı giderebileceksiniz…

1- Limon:

Lavabo ve banyonuzda bulunan lekelerden kurtulamıyorsanız yarım limonu tuza batırmanız yeterli olacaktır. Lekelerin üzerini tuzlu limonla ovarak inatçı lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Duşakabin etrafındaki lekeler, kireç lekeleri ve seramik yüzeylerdeki lekeler artık kabusunuz olmasın.

2- Sirke:

Sirkenin faydaları say say bitmez. Sirkenin temizlik yaparken de mucizeler yarattığını biliyor muydunuz? Spreyli bir şişeye eşit miktarda su ve sirke koyarak, evinizin her yerinde dezenfektan olarak kullanabilirsiniz. Yer silme suyuna bir miktar sirke koymak ta dezenfekte açısından faydalı olacaktır. Kötü kokmaması için elma sirkesini tercih edebilirisiniz.

3- Karbonat:

Evinizin yüzeylerini aşındırmadan, derinlemesine temizleyici etkisi bulunan karbonatı, limon, su ya da sirkeyle karıştırarak oldukça etkili bir temizleyici elde edebilirsiniz. Aynı zamanda çöp kovanıza, buzdolabınıza ya da ayakkabınıza bir miktar karbonat koyarak kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.

4- Un:

Un da temizlik malzemesi olur mu demeyin. Evinizdeki gümüşlerinizi, pirinç ya da bakır eşyalarınızı un ile eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey eşit miktarda un, tuz ve sirkeyi karıştırarak elde ettiğiniz macun kıvamındaki karışım ile eşyalarınızı ovmak…

5- Tuz:

Çıkması neredeyse imkansız gibi görünen kırmızı şarabın lekesini, tuz ile kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Mesela halınıza dökülen kırmızı şarabın üzerine hemen tuz serpin ve yaklaşık 15 dakika tuzun şarabı emmesini bekleyin. Daha sonra lekeli kısmı tuz ile ovalayarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git