Çocukları Gripten Korumanın Yolları

Grip salgını tüm hızıyla sürüyor. Basit bir virüs enfeksiyonu olmasına rağmen tıp henüz gribin çaresini bulabilmiş değil. Evet bazı antiviral tedavi yöntemleri mevcut ama hem etkinlikleri tartışmaya açık hem de Amerikan Pediatri Akademisi sadece belirli durumlarda kullanılmasını öneriyor. Biz doktorlara da “Grip/nezle olmuşsunuz. İlaçla bir haftada, ilaçsız 7 günde iyileşirsiniz” demek düşüyor.

Üst solunum yolu hastalıklarının birçoğu, virüsler yoluyla bulaştığından, çocukların bağışıklık siteminin güçlü olması, hastalıkları daha kısa sürede ve hafif atlatmalarını sağlıyor. Bununla birlikte, hijyene dikkat edilmesi, virüs bulaşma riskini azaltıyor.

Okul, çocuklar için toplu yaşanılan yerlerdir. Özellikle soğuk algınlığı, nezle gibi viral enfeksiyonlar kişiden kişiye çok kolay ve hızla bulaşan enfeksiyonlardır. Bu noktada büyüklerinden bu enfeksiyonu alan bir çocuk, hızla okul ve yuvada sürekli bir arada olduğu diğer arkadaşlarına hapşırık ve öksürükle bu mikropları yayar. Genellikle neden budur ve bu durum bağışıklık sistemindeki bir bozukluktan dolayı değildir. Ancak bağışıklık sistemi kuvvetli olan, bağışıklık sistemini çeşitli yollarla kuvvetlendiren çocuklarda bu enfeksiyonların bulaşma riski ve enfeksiyonu ağır geçirme ihtimalleri çok azalır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git