Cilt bakımında beraber kullanılmaması gereken ürünler

Cilt bakımında beraber kullanılmaması gereken ürünler
16 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.642 kez okundu.

Eğer cilt bakımına önem veren kadınlardansanız (bizi takip ediyorsanız ki önem veriyorsunuz demektir) doğru ürünlerin seçimi güzelliğinizi ön plana çıkartmanız için ilk adım olmalı. Hangi bakım ürününün ne işe yaradığını tam olarak bilmek gerektiğini de unutmamanız gerekir.

Bunun yanında bir iki ufak noktaya dikkat etmek suretiyle ürünlerinizi karıştırarak da güzel karışımlar elde edebilirsiniz. Önemli olan doğru uygulama tekniği ve kullandığınız ürünlerin dozu.

Dikkatsiz olur ve yanlış yaparsanız cildinizde kuruluk, kızarıklar meydana gelebilir.

 

Malzemelerinizi dikkatle inceleyerek aldığınızdan emin olun. Arkalarını okuyarak bir analize başlayın ve daha sonra birbirleriyle karıştırın. Görüceksiniz ki ortaya daha başarılı ve etkili sonuçlar çıkacak. Normalde cildinize iyi gelmeyen bir ürün, cildinize iyi gelen bir ürünle karıştırıldığı takdirde kötü etkisini azaltır. Bu yüzden ürünlerinizi doğru eşleştirdiğinizden emin olun.

AHA /(Alfa Hidroksi Asitler) ) ile C vitaminini beraber kulanmayın! İçeriğinde bu iki madde bulunan ürünleri karıştırmamaya dikket edin. Aha, meyvelerin asidiyle cildin tedavisi için oluşturulmuş bir madde. Aynı şekilde C vitamini de içinde asit barındırıyor. Bu durumda iki asidi karıştırmak son derece yanlıştır. İki asit birbiriyle karıştığı takdirde hem ürünler iyi etkilerini cilt üzerinde gösteremez hem de kızarıklık ve tahrişlere neden olabilir.

Asitler ile Retinolun karışması da oldukça sakıncalıdır. Eğer retinol içeren ürünler kullanıyorsanız, AHA bazlı ürünlerden uzak durun. Tüm A vitamini türevleri, laktik asit ve glikolik asit içeren ürünler, retinol ile karıştırılmamalı ayrı tutulmalıdır. Reçetesiz satılan retinollerde sorun olmasa da, herhangi bir asitle karıştırıldığında büyük kızarıklıklara neden olabilir.

C vitamini ile Benzoil Peroksit’i de birbiriyle karıştırarak kullanmayın… Akne temizlemede etkili olan Benzoil Peroksit sadece Retinol il karıştırıldığında kötü bir etkileşim göstermez. Eğer bu madde C vitaminiyle karıştırıldığı takdir de ürünlerden yararlı etkiler görmeniz imkansız hale gelir. O yüzden bu iki maddeli ürünleri ayrı ayrı günlerde kullanın.

Karıştırıldığında en iyi etkileşim ortaya çıkaracak ürünler, birbirleriyle aynı içerik ve maddelere sahip olan ürünlerdir. Aynı çizgide giden ürünler birbiriyle karıştırıldığı takdirde, herhangi bir tahriş veya kızarıklıklara neden olmaz.

Glikolik asit ile salistik asidi de birbiriyle kesinlikle karıştırmamanız gerekir. Belki de cildinize en zarar verecek karışım bu olur. Eğer akneleriniz için salistik asit kullanıyorsanız, daha yumuşak bazlı ürünlerle karıştırmalsınız. Bu iki güçlü asidin karışımından sonra ortaya çıkardığı etki genellikle cilt kuruluğu ya da tam aksine yağlı bir cilt dokusu olur.

Scrubs ile retinolu karıştırmaktan uzak durun. Eğer retinol bazlı ürünler kullanıyorsanız, cildiniz geçici olarak hassalaşıp kuruyabilir. Bu durumlarda sert hareketlerden ve özellikle A vitamini türevlerinden kaçınmanız gerekir. Bu da demek oluyor ki retinol kullandığınızda, deniz tuzu ya da kahverengi şeker içeren maddeli ürünlerden uzak durmanız gerekir.

Cilt bakım ürünlerini karıştırmada en önemli şeylerden biri de ürünlerin etkisini doğru görebilmek için biraz zaman geçmesini beklemek… Karıştırdığınız ürünlerin yarar veya zararlarına geçekten karar verebilmeniz için 6-8 hafta gibi bir süre geçmesi gerekiyor.

C vitaminiyle, retinol içeren ürünleri de asla karıştırıp kulanmayın! İki aktif madde olan Retinol ve C vitamini birbirinden ayrı zamanlarda hatta ayrı günlerde kullanılması gereken ürünler. Bu ürünleri bir arada kullanırsanız kuruluk ve tahrişe maruz kalacağınız bir gerçek.

Cilt bakım ürünlerini karıştırırken her zaman dikkatli olmalısın. Exfoliants ve sonik fırçaları birbirine karıştırmamaya dikkat edin. Sonik bir kimyasal fırça cildi aşındırmayan başka bir fırçaya ihtiyaç duymaz. Eğer ikisini de aynı anda kullanırsanız, cildiniz hasar görür. Şu dönem hangi fırçanızı kullanmak istediğinize karar verin ve diğerini biraz dinlenmeye bırakın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git