Ayak Ağrılarının Nedenleri

Ayak Ağrılarının Nedenleri
20 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 2.811 kez okundu.

American Pediatric Medical Association’ ın yayınladığı ankete göre kadınların yüzde 50 ’sinden fazlası her gün ayak ağrısı çekiyor. Bu ağrıların birden fazla nedeni olabilir. Ancak bu ağrılar ile yaşamak zorunda değilsiniz. 

Ayak Kemik Çıkıntısı

Kemik çıkıntıları

Ayağımızda en altta duran eklem yanlış hizalanmışsa, kemik dışarıya doğru çıkıntı yapar. Bu çıkıntılar parmakları sıkıştırarak nasırı daha da ağrılı hale getirir. Genel olarak sebebi ayakkabı olmayan bu ağrının nedeni genelde ayak şekli ve yürüme tipidir.

Peki nasıl düzelir?

Ayaklarınızı rahat ettirecek mesela deri gibi esnek malzemeden yapılmış ayakkabıları tercih edin. Uzmanların görüşüne göre bu tür bir rahatsızlık karşısında asıl çözüm ameliyat olmakla birlikte, ayak tabanlığı kullanarak en azından nasırlarınızın durumunun daha kötüye gitmesini engellemiş olursunuz yönünde. Çünkü doktorlar ameliyatı ancak ayağınızı kullanamaz duruma geldiğinizde öneriyorlar.

içe kıvrık ayak baş parmağı

İçe kıvrık ayak başparmağı

Başparmağın yanındaki eklem yere paralel duracağına, yukarı doğru çıkık durduğunda meydana gelen bir durumdur. Ayağınızda meydana gelen şişlikler veya çok dar ayakkabılar baş parmağınızın hemen yanındaki parmağın altına girmesine neden olur. Dolayısıyla parmak kıvrılır.

Nasıl düzelir?

Çok ağrı ve acı veren bir durumla karşı karşıya iseniz mutlaka doktora başvurun. Ağrıyı hafifletmek için doktorunuz kortizon iğnesi önerebilir. Eğer çok ağrınız yok ise bu durumu belki düzeltebilirsiniz. Ayağın şeklini düzeltebilen yumuşak petlerden kullanabilirsiniz. Bu petler, ayak tabanının altından geçerek içe kıvrık parmağınıza takılır. Böylece baskı ve sürtünme azalır.

Nasır

Nasırlar

Nasır aslında cildin kendini korumaya almasıdır. Başka bir deyişle de kalın ve ölü bir tabakanın birikmesi. Genelde parmakların üzerinde ve yanlarında görülür. Ayağınızda çok fazla baskı ve sürtünme olduğunda cildi koruma amaçlı olarak ortaya çıkar .

Nasıl düzelir?

Nasırların oluşum şekillerine ve yerlerine göre tedavisi farklılık gösterir. Ancak daha çok sadece deri kalınlaşması şeklinde ise haftada bir kez duşta çok bastırmadan nazikçe deriniz pembeleşene kadar ponza taşıyla nasırlı bölgeyi ovabilirsiniz. Duştan sonra nasırları yumuşatmak için üretilmiş kremlerden yada herhangi bir nemlendirici kremden kullanabilirsiniz. Eğer katmanlar gerçekten kalınsa, doktorunuzun tıbbi pedikür yöntemiyle bunları aldırabilirsiniz. Bu durumda iken güzellik merkezlerinde nasıra pedikür yaptırmak hijyen açısından pek sağlıklı olmayabilir.

Ayak sıkışması

 

Ayak sıkışması

Bir tür sinir sıkışmasıdır. Ayaklarınızda sızlama, yanma veya uyuşma hissediyorsanız bu büyük ihtimalle ayak sıkışmasıdır. Ayaklarınız sanki engebeli taşlarının üzerinde yürüyormuşsunuz gibi acıyabilir. Aslında iki parmağınızın kemikleri birbirine sürtünme yapıyordur ve burada sinirler sıkışır. Bu rahatsızlığın tek sorumlusu dar ayakkabılardır.

Nasıl düzelir?

Sonucu ameliyata kadar gidebilecek bu durumu engellemek için rahat ayakkabıları tercih edin. Eğer bu rahatsızlığın ilk dönemlerindeyseniz doktorunuz ağrının geçmesi için kortizon iğnesi veya sinirlerin bir bölümünü yok eden alkol tavsiye edebilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git