Avokado Nasıl Yenir?

Avokado Nasıl Yenir?
31 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.251 kez okundu.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado defnegiller familyasına ait bir bitkidir. Anavatanı orta Meksika olan Avokado bitkisinin tropikal bölgelerde ve akdeniz ikliminin  hakim olduğu bölgelerde yetişmektedir. Türkiye de  Avokado en çok Antalya ve İskenderun da yetiştirilir. Diğer ismi timsah armudu olarak bilinir. Avokado bitkisi genelde yeşil ve kırmızı renkte olmaktadır. Avokado içerisinde bol miktarda A ve E vitamininin yanı sıra B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri barındırır.

Avokado meyvesinin kabuğunun altında bulunan beyaz kısmı yenilmektedir. Tadını alabilmeniz için tam olarak olgunlaşmış bir avokado almanız gerekmektedir.

Peki Avokado Nasıl Yenir?

Avokado önce enine olarak bıçakla ortadan ikiye kesilmelidir ve iki parçaya ayrılmalıdır. Ortasında sert bir çekirdek olduğunu unutmayın. Bıçak ile içindeki çekirdeği çıkarmalısınız. Bıçağın kesen kısmını sertçe çekirdeğin ortasına vurun ve çekirdeğe saplayın. Sonra bıçağı sağa sola oynatarak çekirdeği yavaşça meyveden ayırın. Kestiğiniz parçanın içindeki beyaz kısmı bıçak ile küçük kareler şeklinde veya ince ince doğrayın ve isterseniz bir kaşık yardımıyla kabuğundan ayırarak bir kaba boşaltın. Bir başka yolu ise bir su bardağının ağzına meyveyi yerleştirin. Meyve kısmı bardağın içine gelecek şekilde kabuğu bardağın dışından sıyırarak daha kolay bir şekilde içini çıkarabilirsiniz. Avokadonuzu yemek için hazırladınız. Şimdi farklı yeme usullerine bir göz atalım. Avokadonuzu bir tabağa koyup üzerine tuz ve biber ekleyerek yiyebilirsiniz. Salatanın içinde kullanabilirsiniz. Püre yapabilirsiniz. Yaptığınız bir sandviç veya hamburgerin içine koyabilirsiniz. Tavaya boşaltıp üzerine yumurta kırıp yiyebilirsiniz. İnce doğranmış yada ezilmiş avokadoyu sarımsaklı yoğurt ile karıştırıp yiyebilirsiniz. Et, tavuk ve mantar gibi sote yaparak tüketebilirsiniz. Bu ve benzeri yeme şekillerini siz de deneyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git