10 Adımda Kış Temizliği

10 Adımda Kış Temizliği
3 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.940 kez okundu.

Bahar aylarının popüler ev aktivitesi temizliği, hiç kışın yapmayı düşündünüz mü? Cevabınız evetse 10 adımda kolay kış temizliğinin ipuçlarına bir göz atın.

İçeride daha uzun zaman geçirdiğimiz kış aylarında evler kolayca dağılır. Eğer içinden çıkılmaz bir hal almasını istemiyorsanız bahar aylarını beklemenize gerek yok. İşe kıştan başlayarak yükünüzü de hafifletebilirsiniz.

1- Tüm dolapları ve giysilerinizi gözden geçirirken kararsız kaldığınız eşyalar için şu kuralı uygulayın: Eğer 2-3 yıldır kullanmıyorsanız verilecekler listesine ekleyebilirsiniz. Kalanları dolaba geri gönderin!

2- Çorap, eldiven gibi çift şeyleri takım haline getirin. Tek olanları ayırın bir kenara ama atmayın belki bir yere gizlenmiştir, temizlik sırasında bulabilirsiniz.

3- Tava ve tencereleriniz artık mutfağınıza sığmıyor ise artık onları da eleme vakti gelmiş demektir. Düzenli kullandıklarınızı ayırın, kolay ulaşabileceğiniz raflara, çekmecelere koyun. Kullanmadıklarınızı dolaplarınızın daha üst noktalarına koyabilirsiniz hatta başka bir odanız daha boş durumdaysa hiç durmayın orada saklayın.

4- Kiler dolabınız var ise onuda gözden geçirin. Özellikle tarihi geçmiş baharatları, diplerde kalmış boş poşetleri ayıklayın. Havalar ısındığında böcekleme, koku yapabilir.

5- Kapalı kutu ve kavanozları raflarınızdan dışarı çıkartarak içlerinde ne var ne yok iyicene bakın. Zaman içinde unutmuş olabilirsiniz. Bazen evde olanları tekrar alarak bütçemize zarar verebiliyoruz.

6- Şimdi geldik ayakkabılarınıza. Ayakkabılığınızda bulunanları gözden geçirin. Kış aylarında ayakkabılığımız kirli olabilir. Dışarıda kar veya yağmur olduğunda evimize kirli ayakkabılar ile dönebiliriz. Ne kadar paspas kullansakda içeri girerken öylecene koyuveririz ayakkabıları. İşte bu yüzden ayakkabılığın temizliği kış aylarında daha da önemlidir. Tamir veya bakımlık ayakkabılarınızı arkalara gönderin. Yazlık ayakkabılarınıza da tabii. Sık sık temizlemeye çalışın ayakkabılığınızı.

7-  Evimize bir çok fatura gelir. Evraklarımızla birlikte bu faturalar görüntü kirliliğine de yol açar. Bu faturaları ya bir dosya içinde biriktirin yada en fazla 6 aylık faturaları atın gitsin. Evde okumadığınız kitapları mutlaka kütüphaneye yada çevrenizdeki öğrencilere bağışlayın. Manevi haz yaşarsınız.

8- Evrak, fatura temizliğini bilgisayarınıza da uygulayın. Kullanıyorsanız…

Bütçe ve hesaplarınız da temizlik ister!

9- Yeni yıl tüm hesapları, yıl içi harcamaları ve bütçenizi kontrol etmek için de uygun bir dönem olur. Bütçenizin şaşmasını istemiyorsanız kendinize göre esnek bir sistem oluşturun. Böylece ucu ucuna yapılan hesaplar ile ay sonlarında sıkıntı çekmemiş olursunuz. Bunun için bir bilene danışacağınız gibi hazır bütçelendirme programlarından online yararlanabilir, hatta gelecek yılda tasarruf bile edebilirsiniz.

10- Evden çalışıyor iseniz ve şahıs şirketiniz varsa bir muhasebeciniz de var demektir. Onunla küçük toplantılar ayarlayarak mali durumunuzu ve giderlerinizi her ay gözden geçirin. Tavsiyelerini dinleyin ve gelecek dönemler için önlem alın. Unutmayın bahar ve yaz ayları bazı işler için ölü sezon olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git